Anasayfa / Kimdir / Marty Friedman Kimdir ?

Marty Friedman Kimdir ?

Marty Friedman Kimdir biyografisi

Marty Friedman, (d. 8 Aralık 1962) başlıca iki grupta pena sallamış olan gitar virtüözü.

Friedman pena sallamayı ağırlıklı olarak kendi kendine öğrenmiştir. Müzisyen; karakteristiği olan ve Doğu ile Batı müziğinin elementlerini bir araya getirerek yarattığı kendine has Thrash metal ve Neo-klasik stille ünlüdür. 30. yılına yaklaşan kariyerinde birkaç grupta pena sallamıştır ama bunların en başarılı iki tanesiyle sesini duyurmuştur. Bunlardan ilki 23 yaşında kurmuş olduğu Cacophony’dir. Grupta yetenekli genç gitarist Jason Becker’la çalışmış ve kendisiyle beraber kontrpuan ve iki gitarlı armoninin ağırlıklı olduğu eserler bestelemiştir. Bu grup dağıldıktan sonra ise Dave Mustaine’in isteğiyle Megadeth’e katılıp grubun ikinci ve lead gitaristi olmuştur.

Marty’nin ilk grubunun ismi Deuce.Bu grupla ilgili herhangi bir kayıt veya bilgi yok.Ardından Hawaii isimli bir gruba giriyor.Hawaii ile 1983’de ilk resmi albümünü çıkarıyor: One Nation Underground.Hawaii ile ilk konser deneyimini Honolulu’da Deep Purple’ın açılış grubu olarak gerçekleştiriyor.Ardından 1984’te Loud, Wild And Heavy EP’si yayımlanıyor.1985’de ise The Natives Are Restless çıkıyor.Marty, Jason Beckerle beraber Cacophony grubunu kuruyor.1987’de Marty’nin hem breakthrough albümü hem de bence diskografisinin en önemli albümlerinden biri olan Speed Metal Symphony çıkıyor.Speed Metal Symphony, belki de thrash metalin en progressive, en çizgi dışı, en sonfonik yönünü gösteren en iyi albümlerden bi tanesidir.SMS baştan sona sert, hızlı, agresif ama bir yandan da iki virtüözün gövde gösterisine dönüşen bir yapıttır.Marty, aynı zamanda bu albümün prodüksiyonunu da üstlenir.Savage, The Ninja, Desert Island ve Speed Metal Symphony albümün önde gelen parçalarıdır.Cacophony, ahenksiz ses karmaşası anlamına gelen sözlük anlamının tersine thrash ve speed metal’in en progressive, çok sesli ve harmonik uygulanışının iyi bir örneğidir.Sert ve hırçın vokaller ise, bu müzikal projenin iki gitaristi ego tatmini için kurulmadığının ispatıdır.1988’de Jason Becker’le yollarını bir süre için ayıran Marty, Dragon Kiss’i çıkarır.Bu albümde Marty yeniden ustalıgını kanıtlar.Daha melodik bir albümdür Dragon Kiss.Evil Thrill ve Dragon Mistress albümün agır toplarıdır.Dragon’s Kiss, baştan sona muhteşem bir heavy metal albümüdür.

1989’da bir elin nesi var iki gitaristin daha çok melodisi var prensibiyle Jason Becker’le yeniden birleşir ve Cacophony’nin Go Off albümü çıkar.Bu da en az ilki kadar dikkate deger bir çalışmadır.!990’da Jason Becker “Lou Gehrigs” isimli bir sinir ucu hastalığı nedeniyle müziği bırakır, Cacophony dagılır.Bu sırada Megadeth de Jeff Young’un boşlugunu doldurmak için gitarist aramaktadır.Dave Mustaine, Marty’e haklı olarak atlar ve 1990’da Marty Friednman Megadeth’e girer.1990’da her metalseverin hayallerinden birisi olan Clash Of The Titans turnesine Slayer ve Anthrax’la çıkarlar.1992’de bir başka Megadeth klasigi olan Countdown To Extinction çıkar

Özellikle Cacophony grubundayken bestelediği şarkılar Barok dönemi klasik eserlerinin tadında olup, orijinaline uygun olarak dakikada 200 metronom hızında çalınması için kişinin virtüöz seviyesinde olmasını gerektirecek kadar zordur.

Şu anda Japonya’da yaşamaktadır.

2011 Senesinde ise Bad D.N.A turnesi kapsamında İstanbul,Ankara,İzmir’de konserler vererek Türk hayranlarına kendisini daha çok sevdirmiştir.

Ekipman
Şu an kayıt ve performanslarının hepsinde kendi adına tasarlanan Ibanez marka özel gitarları kullanmakta olan Friedman, Megadeth zamanında uzun yıllar Jackson firması tarafından, kendi isteklerine göre üretilmiş ve kendisiyle özdeşleşmiş olan ve Japonya üretimi olan “Jackson Kelly Pro” kullanmıştır. Daha sonra da Jackson firması USA üretimi olan “KE1” modelini üretmiştir. Bu modelin Tune O Matic veya Floyd Rose köprülü olan çeşitli varyasyonları da mevcuttur. Birçok konserde “RR1” ve “RR1T” modellerini de kullanmıştır.

Diskografi
Hawaii

Made In Hawaii (EP) (as Vixen) (1983)
One Nation Underground (1983)
Loud, Wild And Heavy (EP) (1984)
The Natives Are Restless (1985)
Cacophony

Speed Metal Symphony (1987)
Go Off! (1988)
Megadeth

Rust in Peace (1990)
Countdown to Extinction (1992)
Youthanasia (1994)
Hidden Treasures (EP) (1995)
Cryptic Writings (1997)
Cryptic Sounds – No Voices in Your Head (EP) (1998)
Risk (albüm) (1999)
Solo

Dragon’s Kiss (1988)
Scenes (1992)
Introduction (1995)
True Obsessions (1996)
Music For Speeding (2003)
Loudspeaker (2006)
Future Addict (2008)
Tokyo Jukebox (2009)
Bad D.N.A. (2010)

Megadeth
Dave Mustaine · David Ellefson · Shawn Drover · Chris Broderick
Greg Handevidt · Chris Poland · Mike Albert · Gar Samuelson · Jeff Young · Chuck Behler · Nick Menza · Marty Friedman · Jimmy DeGrasso · Al Pitrelli · James MacDonough · Glen Drover · James LoMenzo

Stüdyo albümleri
Killing Is My Business… And Business Is Good! · Peace Sells… But Who’s Buying? · So Far, So Good… So What! · Rust in Peace · Countdown to Extinction · Youthanasia · Cryptic Writings · Risk · The World Needs a Hero · The System Has Failed · United Abominations · Endgame · Thirteen · Super Collider

Canlı albümler
Rude Awakening · Gigantour · That One Night: Live in Buenos Aires · Rust in Peace Live

Derleme albümleri
Capitol Punishment: The Megadeth Years · Still Alive… and Well? · Back to the Start · Anthology: Set the World Afire

EP’ler
Maximum Megadeth · Hidden Treasures

Tekliler
“The Mechanix” · “Wake Up Dead” · “Peace Sells” · “Mary Jane‎” · “In My Darkest Hour” · “Liar” · “Hook in Mouth” · “No More Mr. Nice Guy” · “Holy Wars… The Punishment Due” · “Hangar 18” · “Go to Hell” · “Symphony of Destruction” · “Foreclosure of a Dream‎” · “Sweating Bullets” · “Skin o’ My Teeth” · “Angry Again” · “99 Ways to Die” · “New World Order” · “Train of Consequences” · “À Tout le Monde” · “A Secret Place” · “Trust” · “Almost Honest” · “Use the Man” · “Crush ‘Em” · “Insomnia” · “Breadline” · “Moto Psycho” · “Dread and the Fugitive Mind” · “Die Dead Enough” · “Of Mice and Men” · “The Scorpion” · “Gears of War” · “À Tout le Monde (Set Me Free)” · “Never Walk Alone… A Call to Arms” · “This Day We Fight!” · “44 Minutes” · “The Hardest Part of Letting Go… Sealed With a Kiss” · “Head Crusher” · “The Right to Go Insane” · “Sudden Death” · “Public Enemy No. 1 ” · “Whose Life (Is It Anyways?)” · “Never Dead” · “Super Collider” · “Cold Sweat”

Video albümleri
Rusted Pieces · Exposure of a Dream · Evolver: The Making of Youthanasia · Rude Awakening · Video Hits · Arsenal of Megadeth · That One Night: Live in Buenos Aires · Blood in the Water: Live in San Diego · Rust in Peace Live · The Big 4 Live from Sofia, Bulgaria (Metallica, Slayer ve Anthrax ile)

Kutu setleri
Warchest

İlgili maddeler
Diskografi · Vic Rattlehead · Clash of the Titans · Gigantour · Metallica · MD.45 · Slayer · Plays Megadeth For Cello · Dave Mustaine feuds and rivalries · American Carnage Tour · European carnage tour

Yorumlar

Yorumlar

Hakkında Gitar Ogreniyorum