Anasayfa / Klasik Gitar / Ekstra / Gitarda Ritim çalışması

Gitarda Ritim çalışması

Gitarda Ritim
Arkadaşlar bu dersimizde gitarda ritimin nasıl olduğunu öğreneceğiz.Ritim atarken sağ elimizi kullanacağız.Dersimize bir örnek ile başlayalım.

ALIŞTIRMA

Bu alıştımamızda sağ elimizle en basit ritimi yapacağız.Ancak bu ritim basit olduğu kadar ilerisi içinde faydalıdır.Şimdi İŞARET parmağımız ile gitarımızın tüm tellerine 1. telden 6. tele kadar ileri ve geri olmak üzere tüm tellere elinizi kasmadan hafif bir şekilde vurun.Bunu pratik bir şekilde hiç bir bozuk ses almayacak dereceye kadar tekrarlayın.Yani bu alıştırmayı yaparken dikkat edeceğimiz yer parmağımıza hiç bir güç uygulamayacapımız.Hafif bir şekilde parmağı ileri-geri tüm tellere vuruyoruz.Yalnız parmağımızı ileri vururken hiçbir kuvvet uygulamayacağımız gibi geri gelirken baş parmağımızı biraz da olsa içeri çekiyoruz.Alıştırmayı yaparken üst telleri fazla kullamıyacağız ağırlıklı olarak alt tellere yoğunlaşacağız.

Alıştırmamızdan sonra tekrar konumuza dönelim.Şimdi ileri-geri hareketini yaparken bunlara birer sayı vereceğiz.Biz şuanda ağırlıklı olarak dörtlü saymalara yoğunlaşacağız.Üçlü, ikili saymaları daha sonra yapacağız.Çünkü; onlar dörtlü saymalara göre daha kolaydır.
Biz elimizin her aşağı inişini 1(bir) rakamı kabul edeceğiz.Dörtlü sayma dediğimiz ritim ise;aşağı bir inişimiz 1, yukarı çıkış 2, tekrar iniş 3 ve son çıkış 4’tür.Dörtlü saymanın kuralı iki defa tur atmamız yani iki kez bir yukarı-aşağı gelmemizdir.Aynı zamanda bunların vuruşları vardır.Biraz önce öğrendiğimiz zamanları.Zamanlarda ise gitarın tellerini bir aşağı indirdiğimizde birin başı, geri çektiğimizde birin sonu.Öyle dörde kadar gider.Yani biz 4 zamanı 8 dilime ayırmış olduk.Elimizi bu vuruşlara alıştırmaya özen göstermeliyiz.Lütfen sesi temiz çıkarmaya çalışalım.Şimdi ise bu 4 saydağımız ritime çeşitli ekler yükleyerek gerçek parçalarda kullanacağımız ritimleri oluşruacağız.İlk elemanımız ES yani sus adını verdiğimiz eleman.Biz şimdi Es’i çeşitli yerlere koyucağız.Şimdi es’i birin başına koyucağız.Bir bir aşağıya inişimizdi.Es gitarda elimiziz gidişi sırasında herhangi bir vuruşu yapmamamıza denir.Yani diyelimki birin başını vurduk birin sonu es olsun.Biri vurduktan sonra bir kere boş dönücez.Yani hiçbir tele basmayacağız.Bundan sonra 2,3,4. vuruşlar normal olarak yapacağız.
Peki biz bunları nerede kullanacağız.Bunları daha sonra öğreneceğimiz akorlara basarken kullanacağız.
Daha sonra es’i 2,3 ve 4’Ün sonuna koyarak çalacağız.Bunları yeterli seviyede yaptıktan sonra diğer derse geçebilirsiniz.

Öner Yavuz’un gitarda ritim hakkındaki videosu:Yorumlar

Yorumlar

Hakkında Gitar Ogreniyorum

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.