Anasayfa / Klasik Gitar / Ekstra / Hangi gitarı seçmeliyim?

Hangi gitarı seçmeliyim?

 

indir-1İlk olarak bahsetmek istediğim hoşlandığınız müzik türüne göre gitar seçimi. Çoğu insan gitara başlamak amacıyla şöyle ucuz bir klasik gitar alır. 1–2 ay sonrada kılıfından hiç çıkmayan, evin dekorunda kullanılan bir tahta parçasına dönüşür. İşte bunu önlemek amacıyla ilk olarak hoşlandığınız müzik tarzına uygun gitar almalısınız. Klasik gitarın yapısı gereği, klasik gitarla hemen her şeyi çalmak mümkün, fakat şarkı çalıp söylemek istiyorsanız size en uygunu akustik gitardır, Flâmenko çalmak istiyorsanız Flâmenko gitar, “Metallica” çalmak istiyorsanız elektrogitar almalısınız. Tarzımızı belirledikten sonra alacağımız gitarın sesini kontrol etmeliyiz. Elbette öncelikle sesinden hoşlanacağınız bir gitar almalısınız. Sesini denemeden bir müzik aleti almak büyük bir hatadır. Eğer amplifikatörlü gitar alıyorsanız şöyle bir durum söz konusu, gitar almaya gittiğinizde, size gitar satmaya çalışan kişi gitarı denemeniz için, gitarı dükkânda bulunan en iyi amfiye takar bu da sizi gitarın sesi konusunda yanıltabilir. Bu nedenle alacağınız gitarı mutlaka orta seviye bir amfide de deneyin.

Almak istediğiniz gitarın sesi kadar malzemesi de önemlidir. Zaten ses direk malzemeyle ilişkilidir. Klasik gitarda iyi ses alabilmek için en çok tercih edilen ağaç, yanda ve arkada gül(özellikle Hint ve Brezilya gül ağaçları) veya akaağaç, ön kapakta sedir veya ladin, klavyede abanoz ağacıdır. Tabiî ki bunların türlerine bağlı olarakta ses fark eder. Aynı ağacın iki farklı yerinden yapılan gitarların bile sesleri farklı çıkar. Aynı marka iki gitarında sesi farklı olabilir. Uzakdoğu yapımı gitarlardan kesinlikle kaçının. Ne olduğunu bile bilmediğim sunta benzeri bir malzemeyle yapıyorlar ve o gitarları satabilmek için gitara en iyi tellerden takıyorlar. Sonra ses güzelmiş gibi geliyor.

Gitar el ve parmaklarla çalınan bir enstrüman olduğundan, çalmaya başladıktan sonra artık eliniz ve parmaklarınız gitar olur. Bu durumda sizin gitar çalarken ki rahatlığınız ön plana çıkar. Rahat gitar çalabilmeniz için bir gitarın sahip olması gereken özellikleri şöyle sıralayabiliriz:
1. Alacağınız gitarın telleri klavyeden çok üstte olmamalı.
2. Perdelere rahat basılabilmeli.
3. Gitarın en ince perdesine kadar perdeleri kontrol edilmeli cızırtılı ses çıkmamalı.
4. Gitarın klavyesinin kalınlığı inceliği ellerinize uygun olmalı.

Bence ilk kez gitar alacaksanız, bu işte tecrübeli, gitar çalmayı bilen bir kişiden yardım almalısınız.

Gitar seçiminde sizlere yardımcı olabilecek bir videomuz ( burak hocamız )

Yorumlar

Yorumlar

Hakkında Gitar Ogreniyorum

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.