Anasayfa / Elektro Gitar / Ekstra / Elektro Gitar Pedalı Nedir Ne İşe Yarar Çeşitleri Nelerdir

Elektro Gitar Pedalı Nedir Ne İşe Yarar Çeşitleri Nelerdir

Elektro gitar pedalı ne işe yarar

Elektro gitarda pedallar ilerki seviyelere ulaştığınızda sizi yeni boyutlara götürecektir yeni sesler efektler yaratmanıza yardımcı olacak bu pedallar elektro gitar alımı ile beraber verilmemektedir ekstra olarak kendiniz almalısınız.Gitarı tamamen öğrenmeden geçilmesi tavsiye edilmez.

Elektro gitar pedal çeşitleri

Compressor : Sese sustain kazandırır,yani sesi bir nevi uzatır.compressordaki atack parametreside genelede gitar solosu çalarken bastığın notanın vurgusunu arttırır.tone parametresiylede tiz bas ayarını yaparsın.
Chorus: daha çok ritim gitar çalanlar kullanır,ses tonuna biraz keskinlik kazandırır.Bence soloda chorus efekti pek iyi olmaz doğal tondan uzak robotik bir ses verir.
Reverb : sese bir mekan havası katmanı sağlar ve eko verir.Bence olsada olur olmasada olur bi efekt
Noisgatearmaklarının gitarın tellerine çarpmasıyla çıkan cıbızt cubuzt gibi parazit sesleri ve dip gürültüsünü engeller.ama bu seferde rahata alıştığın için pedal yanında olmadığı zaman temiz bi şekilde çalamazsın.
Delay:bu pedali genelde solocular kullanır ,aslında bir nevi efekt oluşturma pedalidir.Çalldığın bir notayı kendi belirdeğin ölçütlerde ,birkaç defa ve birkaç saniye zaman aralığıyla ve birkaç saniye boyunca tekrar edebilmeni sağlar.örneğin metallica one parçasındaki helikopter sesi büyük ihtimal delay pedalinin marifeterindendir.gitar sololarında ise bildiğim kadarıyla sese hafif bir parçacık efekti yaratır.
Distortion:bu konuda ise kendi tecrübeme göre sana önerebileceğim eğer solo çalaksan iki seçenek var.Ya solo konusunda iyi bir manyetikle (dimarzio,duncan v.s) sert bir pedal kullanırsın, ya da sert bir manyetikle solo konusunda iyi bir pedal kullanırsın (Emg+ds-2 gibi)
Wah: bu pedalide genelde solocular ,bazende bascılar kullanır,insan sesine benzer uvaa gibi efektlerden ziyade,gitar tonunu güçlendirip, bir nevi booster etkisi yapar.Ayağının alışması biraz uzun sürer. ama alıştıktan sonra pek zorlanmassın.
Genelde olmassa olmaz deinebiliecek olarak,kullanılanlar compressor,wah,dist ve delay pedalleridir.

Video :

Yorumlar

Yorumlar

Hakkında Gitar Ogreniyorum