Anasayfa / Elektro Gitar / Ekstra / Elektro Gitar Alırken dikkat edilmesi gerekenler

Elektro Gitar Alırken dikkat edilmesi gerekenler

Elektro Gitar Seçimi Nasıl Yapılmalıdır

Elektro gitar çalmak önemli bir konudur. Bence her klasik gitar çalan eline elektro gitarı alıp adamım ben bunu öttürürüm diyemez ne yazık ki. Tabi bu gitarı çalırken işin inceliklerini de bilmek gereklidir. Elektro gitar hakikaten farklı bir türdür. Bir sürü metodu kendine has teknikleri vardır.

Elektro gitar alırken seçici davranmak gerekir. Müzik zevkinize göre gitar almak en önemli sebeptir. Mesela metal müzik dinleyen biri kalkıpta soft tonlara sahip bir gitar alarak ne kadar verim alabilir ki? Bunun önüne geçmek için size birazcık temel bilgiler aktaralım.

Şimdi elektro gitarlar kendi içinde çeşitli gruplara ayrılır. Bunlar Strat kasa gitarlar (fender tarzı), Les paul kasa gitarlar(böyle yuvarlak gövdeli gitarlar olurya) ve super strat kasa gitarlar(ibanez tarzı) diye 3 bölüme ayırabiliriz. Tabi birde Jazz kasa var o zaten apayrı bir dünya ona hiç girmeyi düşünmüyorum açıkça söylemek gerekirse.

Şimdi ilk başta müzik zevkinizin oturmasını bekleyin demek istiyorum. Çünkü gitar öğrenmek isteyen biri illa bir tür müzikten etkilenip gitar çalmaya karar vermektedir. Atıyorum adam akşama kadar iron maiden dinliyorsa onu idol olarak görüp gitara heves etmeli ve metal tarzı bir gitar almalıdır.

Ama şunuda söylemekte yarar var ki müzik zevki enstrüman çalmaya başladıktan bir süre sonra değişiklik gösterebilir. Mesela ben başlarda alternatif rock türünü çok severdim. Şimdi hala seviyorum ama bir blues kadar değil ne yazık ki. Blues bambaşka bir dünya abi. Neyse geçelim bu konuyu da

Şimdi elektro gitar alırken nelere dikkat etmeliyiz be adam onları söyle dediğinizi duyar gibiyim. Hemen başlayayım.

– Müzik zevkiniz oturduktan sonra o türe ait bir gitar edinmelisiniz.

– Kafanıza göre size görsel olarak hoş görünen bir gitar tercih etmeyi değilde daha rahat klavyesi kolay ve rahat bir gitarı tercih edin.

– Mümkünse hatta mutlaka bir bilenle gidip alın derim. Denemeden de almayın o gitar içinize sinsin yani.

– İstanbulda oturan arkadaşlar taksimin orda Tünel var. herkes bilir bunu. Oraya gidip gitarları deneyerek alın.

– Nacizane bir öneri verecek olursam temiz 2.el gitarları tercih edin. Yarı fiyatına alırsınız ve gitarınızı beğenmesseniz çok zorunuza gitmez elden çıkarırsınız.
kaynak:mehmetnacar
Şimdilik aklıma gelen öneriler bunlar dediğim gibi müzik zevkinizin oturmasını bekleyin. Ve daha sonra bu işe kalkışın. Düşünün 10 yıl belki 30 yıl uğraşacaksınız. Vakit ayırabileceğinize inanıyorsanız gitarı alın.

Yorumlar

Yorumlar

Hakkında Gitar Ogreniyorum