Anasayfa / Kimdir / Okan Ersan Kimdir ?

Okan Ersan Kimdir ?

Okan Ersan Biyografi

Okan Ersan (d. 27 Nisan 1972) ünlü Kıbrıslı Türk jazz fusion gitaristi ve bestecisidir. 2003 yılında dünyaca ünlü İngiliz Guitarist dergisinin düzenlediği yarışmaya To Whom It May Concern adlı çalışması ile katılıp 2003 yılının en iyi 5 gitaristi arasına girmiştir[1]. Daha sonra bu çalışma ile aynı adı taşıyan ilk albümünü 2005’te yayınlayan sanatçı en son olarak 2011 yılında son albümü A Reborn Journey ile dünya müzik piyasasındaki yerini güçlendirmiştir. Aynı zamanda 2011 yılı Grammy Ödüllerine 5 dalda aday adayı olmuştur

Kariyeri

Okan Ersan 1972 yılında Kıbrıs Cumhuriyetinde doğdu. Müzisyen bir aileden geldiği için müziğe erken yaşta piyano ve gitar çalarak başladı. Üniversite eğitmini 1994 yılında Marmara Üniversitesi Müzik Bölümünde tamamlayan Okan Ersan’ın daha sonraki yıllarda beraber sahne alma şansını da yakaladığı etkilendiği müzisyenler Steve Lukather, Mike Stern, Frank Gambale, Al Di Meola, Robben Ford, Scott Henderson ve Ritchie Blackmore’dur.

2003 yılına geldiğimizde İngiliz Guitarist dergisinin düzenlediği yarışmaya To Whom It May Concern parçası ile katılan Okan Ersan, bu yarışmada gösterdiği başarıyla 2003 yılının en iyi 5 gitaristi arasına girmiştir. Bu sonuçtan sonra müzik çalışmaları ve konserlerine devam eden sanatçı 2005 yılında bir plak şirketiyle anlaşma imzalayıp Amerika turnesinin de içinde yer aldığı albüm tanıtım konserlerine çıkmıştır. Amerika turnesinin Kansas City Jazz Festival ayağında ise Grammy Ödüllü müzisyen Billy Paul’a eşlik etmiştir.

Okan Ersan Leverkusener Jazzgate Sahnesinde
Bu turneden sonra konserlerine ve atölyelerine kesintisiz devam eden Okan Ersan, 2006 yılında Leverkusener Jazztage Festivaline davet edilerek hem bir kere daha eserlerini uluslararası bir platformda paylaşma hem de dünyaca ünlü jazz fusion gitaristi Al Di Meola ile aynı sahneyi paylaşma fırsatı yakalad[3]. 2007 yılında ise Leverkusener Jazztage Festivaline bu sefer Guitar Masters kategorisinde çağırılan Okan Ersan hem bu festivale sene aralığı olmadan çağırılma hem de Robben Ford gibi bir müzisyenle aynı sahneyi paylaşma şansı yakalamıştır.

2008 yılında ise ünlü Alman jazz fusion grubu Panzerballett ile beraber projeye başlayan Okan Ersan bu zaman zarfında Chick Corea ve John McLaughlin gibi müzisyenlerle aynı sahneleri paylaşmıştır[4]. Aynı zamanda 2008 yılında düzenlenen Yamaha All Stars Vol.I ve Vol.II etkinliklerinde Dave Weckly ve Rex Richardson ile beraber yer almıştır[5].

İkinci albümü A Reborn Journey’i 2011’de yayınlayan Okan Ersan, bu projede birinci albümünde de yer alan İstanbul Superband topluluğu ile Dave Weckl, Ernie Watts, Ola Onabule, Mısırlı Ahmet ve Ercan Irmak ile çalışmıştır.

Diskografi

To Whom It May Concern (2005)
A Reborn Journey (2011)

Okan Ersan Yamaha sanatçısıdır[6]. Yamaha Pacifica 812v sanatçı ile en çok özdeşleşen gitardır. Aynı zamanda Yamaha’nın Pacifica 904, AES-FG, SA2200, SG2000 sanatçının çeşitli konser ve atölyelerinde kullandığı görülen gitarlardır. Okan Ersan aynı zamanda PRS marka gitar ve ATC Acoustic Engineer marka ekipmanlarıda kullanmaktadır.

Okan ersan resmi web sitesi : http://www.okanersan.com/

Yorumlar

Yorumlar

Hakkında Gitar Ogreniyorum